Az újságíró és a tanker
Az aprócska, posztkoloniális stílusban épült hotel a kikötő mellett állt. Az újságíró szobája a tengerre nézett, keletre; ha időben ébredt volna, minden reggel megcsodálhatta volna a napfelkeltét. Egyébiránt takaros kis helyiség volt, virágos, tapétás falak és egy dupla ágy, semmi extra, de valahogy mégis barátságos. Ezzel együtt az újságíró nem sokat tartózkodott itt: a munkája hol ide vitte, hol oda szólította, a számítógép pedig, amin mindig dolgozott, egy szerkesztőségi asztalon állt.
Az utolsó reggelen arra ébredt, hogy nem süt be a nap az ablakon, ahogy általában. Kikászálódott az ágyból, és elhúzta a vékony, sötétítő függönynek még csak tréfából se nevezhető homokszínű szövetet, amely eddig sosem állt ellen a reggeli fénynek.
Egy gigászi fémtestet pillantott meg, hatalmas monstrumot, amely mint egy mítoszokból előkeveredett szörnyeteg közeledett hozzá.
Egy tanker vörös és fekete tatja tolatott rá lassan és kiszámítottan a kikötőre. Szétzúzta az útjában álló kisebb hajókat, majd a hatalmas test alatt feltöredezett és szétmorzsolódott a dokkok sora és a móló, végül pedig a város felőli, kikövezett sétány. A hatalmas dézsákban kihelyezett pálmák és az utat szegélyező, öntöttvas lámpák tehetetlenül fordultak be alá és zúzódtak felismerhetetlen darabokra. A tankert az ütközések, a romok, roncsok, az elé föltorlódó föld és kavicszúzalék sem lassította le – fékezhetetlen, makacs, kitartó ütemben jött egyre és egyre közelebb.
Az újságíró rádöbbent, hogy nem baleset történt: a gigász szándékosan tolat rá a városra, és ő a célpont. Az ismeretlen kapitány ügyes navigálással megállította a hajót a szálloda homlokzatától pár méterre, majd a fenti fedélzeten hátrafelé fordultak a tornyok, és a csörlők vastag huzaljain óriási markolófejek ereszkedtek alá. Szemben az ablakkal kitátották fémszájukat és belemartak az épületbe: a fogak alatt darabokra hasadt az ablakkeret, megpattant az üveg, kifordultak a falból a téglák. A homlokzat porrá törve lebbent fel a levegőbe, mint egy kihunyó tábortűz nehézkes, fehér füstje.
Az újságíró addig hátrált a szobában, ameddig csak lehetett. Felkészült a legvégsőkre. Ám győzött benne a szakmabeli rutin, a halál torkában elővette az okostelefonját, és készített vele pár fotót a falat marcangoló markolókarokról, majd az egészet feltolta az internetre. Akármi is történik vele, az emberek látni fogják…
Nyomasztó álom volt.
Megébredt rá a dupla ágyon, és percekig csak feküdt, az érzés még fogva tartotta. Az ablak felé fordította a fejét: se tanker, se markolófejek, se karméretű fémfogak. Kint nyugalom uralkodott, és már betűzött az ablakon a tenger fölé szétterített vörös fény.
Tudta, miért álmodta ezt. Francos tudatalatti: ő nem egy kormányzati lapnál dolgozik. A gigászi vörös és fekete testű hajó a hatalom. A markoló a kar, a technika, a szándék… egyszóval a rettenet az, amellyel a hatalom utána nyúl. A tudatalattija képpé formálja a mindennapokban nagyon is kézzelfogható veszélyt.
Pittyent a komódra kitett mobil. Mintha tudná a készülék, hogy felébredt. Máris jelzi, hogy a közösségi hálón valaki megjegyzést tett ki az oldalára.
Kezdődik a nap. Kinyúlt a mobilért, felélesztette a kijelzőt, majd megnézte, ki és mit akar. Meglepve látta, hogy nyolc darab képet töltött fel hajnalban a netre.
Mindegyiken a szállodai szobáját szétforgácsoló gigászi markolókar volt látható.
Felébredt.
Az aprócska, posztkoloniális stílusban épült börtön a kikötő mellett állt, az újságíró cellája a tengerre nézett, keletre; minden reggel megcsodálhatta volna a napfelkeltét, ha nem takarja el valami nagy és sötét árny, egy partra húzott, elrozsdált monstrum, egy tanker holtában is árnyékot vető csontváza.
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!